२२ बर्षेदेखि एकै कुनामा छन्  चिरञ्जिवी

गोपाल काफ्ले, पथरी
२०५२ मंसिर १६ गते मोरङको पथरीशनिश्चरेमा चिरञ्जिवीको जन्म भएको थियो । जन्मदै दुबै आँखा गुमाएका चिरञ्जिवीले १ बर्ष नपुदै आमा गुमाउनु पर्यो । आमा उनि १ वर्ष नपुग्दै मृगौला फेल भएर मृत्यू भएको थियो । हाल सम्म उनले ३ ओटी आमा पाए तर एक ठाँउ बाट अर्को ठाँउ सर्न सक्दैनन् । 
मोरङको पथरीशनिश्चरे ९ सिंह बाहिनी स्कुल छेउका बासिन्दा मदन ब. अधिकारीका माईला छोरा २२ बर्ष पुगे तर कतै हिडडुल गर्न सक्दैनन्। सानोमा भित्ता समाएर अलिअलि बामे त सर्थे तर हाल उनि दुई घुडाको बिचमा टाउको निहुराएर झोक्रीएर बस्छन । आमाको मृत्यू पछाडी बाबु काममा बाहिर हिडनु पर्ने भएकाले चिरञ्जिवी मुल घरमा हजुरबा आमा संग बस्थे । बिहान बेलुका खाना बाहेक अरु केही खादैन्न । २२ बर्षका चिरञ्जिवी १०÷१२ केजिका छन । न आँखा देख्छन न कान नै मज्जाले सुन्छन हात चल्छ खुट्टा चल्दैन हुदैन । बर्षमा १ चोटी खाना खादैन्न खाना ढिलो भयो भने चिच्याउने र मन खुसि भएको समयमा गित गाउने गर्छन । आवाज र स्पर्सले आफ्न्तहरुलाई चिनि हाल्छन । आमाको मृत्यू पछाडी माईली आमाले स्यहार सुहार गरेपनि उनि पोईला गए पछि हाल कान्छी आमा छिन घरमा । बा आमा दाजु भाई भए पनि सबै आ–आफ्नो काममा जाने भएकाले चिरञ्जिवीको स्वास्थ दिनहु झन जटिल हुदै गएको छ । खानामा मासु भए खुसी भए र खान्छन नत्र झोलिलो खाना दाल बाहेक अरु केही खादैन्न ।
१ दाजु २ भाई छन आमा बुबा सामान्य खेती किसान भएकाले हात मुख जोडनै गाह्रो भएको बाबु मदन बताउछन । चिरञ्जिवीलाई अहिले घर परिवारले ग्वालीमा खाट राखि हेरचाह गर्दै छ । “घर भित्र र सिमेन्टीमा राखदा चिच्याउने कराउने र दिशा पिसाब गरेको थाहा नपाउने भएकाले उनलाई बाहिर राखेको” बाबुको भनाई छ । उनलाई बिहान जस्तो छोडो बेलुकी आउदा पनि त्यस्तै रहेको हुन्छन । बसेकै ठाउमा दिसा पिसाब गर्ने भएकाले सरसफाईमा कमि हुदा हैजा उठने समस्या हुन्छ । “सरकारले मासिक २ हजार त देको छ तर उसको लागी लुगा किन्न पनि नपुग्ने घरमा उसको बिजोक भएकाले सरकारले यस्लाकोलागी उच्चीत ब्यवस्थापन मिलाई दिए केही सहज हुने” बाबुको भनाई छ ।
बाबुले बिभ्न्नि संघ सस्था संग हार गुहार पनि नमागेको हैन । संघ सस्थाले आएर उल्टै हप्काएर गएको गुनासो छ । उनि अहिले सबैबाट हार खाएर उहि छोराको मायाले स्याहार सुसारमा आफ्ै लागेका छन । सरकारले अपाङको हकमा केही छ र यो बच्चालाई उदार गर्ने केही उपाय भए सहयोग गरिदिन पत्रकार संग अनुरोध गरे ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *