इश्वर भट्टराई,उर्लाबारी

टायल पसलमा  राजेन्द्र

सामान्यतया राजनीतिमा लाग्ने धेरैजसो व्यवसाय वा अन्य कुनै कामधन्दा गर्न भ्याउँदैनन् भन्ने मान्यता छ । तर, उर्लाबारीमा राजनीतिसँगै आफ्नै व्यवसायमा रम्नेहरूको संख्या उल्लेख्य छ ।

उर्लाबारीमा नेकपा माओवादी केन्द्र उर्लाबारीका इन्चार्ज राजेन्द्र पौडेल, नेकपा एमाले अध्यक्ष मनोरथ भण्डारी, नेपाली कांग्रेस उर्लाबारी कोषाध्यक्ष शोभितमाया तामाङ लगायत राजनीतिसँगै व्यवसाय गरेर आफ्नो परिचयमा नयाँ आयाम थपिरहनुभएको छ ।
पौडेलको उर्लाबारी–४ पशुपति मार्गमा आरटी टेड्र्स छ भने भण्डारीको उर्लाबारी–२ मा पाथीभरा इलेक्ट्रोनिक्स । यस्तै, तामाङको उर्लाबारी–४ स्थित एनजी मार्केटमा फेन्सी पसल छ ।
उर्लाबारी–४ की तामाङ, महिला नेतृको रूपमा चिनिनुहुन्छ । नेपाली कांग्रेस उर्लाबारी कोषाध्यक्ष रहनुभएकी तामाङको परिचय भने त्यतिमा मात्र सीमित छैन । उहाँ नारी संकल्प साकोस, कृषि सुधार प्राविधिक मञ्च (फेद)को कोषाध्यक्ष तथा सामुदायिक सेवा केन्द्र उर्लाबारीको वरिष्ठ उपाध्यक्ष हुनुहुन्छ । साथै, उहाँ एक व्यवसायी पनि हुनुहुन्छ ।

व्यवसायिक क्षेत्रमा उहाँको शुरूवात त्यति लामो नभएपनि विगत पाँच महिनादेखि उहाँले आफ्नै लगानीमा उर्लाबारी–४ एनजी मार्केटमा एस एण्ड एस फेन्सी पसल सञ्चालनमा ल्याउनुभएको हो । उहाँको पसलमा आधुनिक लेडिज कपडा, ब्यागहरू पाइन्छ । उहाँले करिब १० लाखको लगानीमा यो व्यवसाय शुरू गर्नुभएको हो ।
कांग्रेसको कोषाध्यक्षको जिम्मेवारीमा रहेर पनि उहाँले राजनीति र व्यवसायलाई सँगसँगै लिएर जान सक्नुलाई उहाँमा भएको कार्यकुशलता मान्छन्, उहाँलाई नजिकबाट चिन्नेहरू ।

कुनै महिलामाथि हिंसा हुँदा वा कुनै महिलालाई अप्ठ्यारो पर्दा उनीहरूलाई न्याय दिलाउने अभियानको नेतृत्व गर्ने तामाङ सामाजिक गतिविधिमा सक्रिय हुनुहुन्छ । व्यवसायसँगै उहाँको राजनीति तथा सामाजिक क्षेत्रमा सक्रियता यथावत नै छ । कारण उहाँलाई व्यवसायमा छोराले साथ दिइरनुभएको छ ।
राजनीति गर्ने मानिसको आफ्नो छुट्टै पेशा–व्यवसाय भएमा राजनीतिमा शुद्धता ल्याउन सहज हुने उहाँको भनाइ छ । ‘राजनीति गर्ने भनेको कमाउन होइन । तर, राजनीतिलाई कमाई गर्ने माध्यम बनाउँदा मुलुकमा भ्रष्टाचार मौलाएको’ उहाँको तर्क छ ।
उहाँले राजनीति गर्नेहरू आर्थिक रूपमा परनिर्भर बन्नु नहुने धारणा राख्नुहुन्छ । ‘राजनीतिमा लागेका नेता कार्यकर्ता उत्पादनको काममा जोडिएर आफ्नो र घर परिवारको आवश्यकता पूरा गर्ने हो भने मुलुक समृद्धिको बाटोतर्फ लम्कने र भ्रष्टाचार पनि घट्ने थियो,’ उहाँले भन्नुभयो ।
कम्यूनिष्ट राजनीतिमा होमिएका राजेन्द्र पौडेल पनि यतिबेला आफ्नै व्यवसायमा व्यस्त हुनुहुन्छ ।
२०५३ सालमा तत्कालीन नेकपा माओवादीबाट राजनीतिक यात्रा आरम्भ गरेका पौडेल करिब २५ लाख रूपैयाँको लगानीमा टेड्र्स सञ्चालनमा ल्याउनुभएको छ । टेड्र्समा सेनेटरी तथा प्लम्बिङ आइटम, रेडिमेड ढोकाहरू पाइन्छ ।
यसअघि सेनेटरी आइटमहरूको खरिदका लागि इटहरी तथा विर्तामोड धाउनुपर्ने बाध्यतालाई पन्छाउँदै उर्लाबारीमै सुपथ मूल्यमा आधुनिक खालका कमोड, मोटर तथा गिजर पाउने उहाँको दाबी छ ।
राजनीतिसँगै आम्दानीको स्रोतलाई बढाउन व्यवसायलाई प्राथमिकता दिएको नेता पौडेल बताउनुहुन्छ । आर्थिक हिसाबले समृद्ध बन्न तथा समाजमा नयाँ परिचय स्थापित गर्न व्यवसाय शुरू गरेको उहाँको भनाइ छ । पुख्र्यौली सम्पत्ति पनि प्रशस्त छ, उहाँको । ‘सम्पत्ति मात्र भएर हुँदैन, केही गर्नुपर्छ भनेर घरपरिवारको सल्लाहअनुसार नै यो व्यवसायलाई जोड दिएका हौं,’ नेता पौडेल बताउनुहुन्छ । साथै उहाँ अन्य युवालाई पनि आफूले जस्तै व्यवसायमा लाग्न सुझाव दिनुहुन्छ । उहाँ भन्नुहुन्छ, ‘विदेशभन्दा स्वदेशमै कुनै एउटा व्यवसाय गरेमा सन्तुष्ट र सफल भइन्छ ।’ नेता पौडेललाई व्यवसायका लागि सहयोग श्रीमती विन्दा सिटौला पौडेलले गर्दै आउनुभएको छ ।

कपडा पसलमा शोभितमाया

यस्तै, एमाले अध्यक्ष भण्डारीले २०५९ सालदेखि पाथीभरा इलेक्ट्रोनिक्स सञ्चालनमा ल्याउनुभएको हो । २०४४ सालमा भद्रकाली मावि कोहबरामा कक्षा ७ मा पढ्दादेखि विद्यार्थी राजनीतिबाट आफ्नो राजनीतिक यात्रा प्रारम्भ गर्नुभएका भण्डारीले २०५२ सालमा गौरादहमा कपडा पसल सञ्चालनमा ल्याउनुभएको थियो ।
उहाँको बुझाइमा राजनीतिसँगै व्यवसाय गरेमा राजनीति मर्यादित तथा व्यावहारिक बन्नेछ । समाजले पनि राजनीतिलाई सधैँ नकारात्मक आँखाले मात्र हेरिरहेकोले व्यवसायसँगै अघि बढेमा आम कार्यकर्तामा व्यवसायतर्फ प्रेरणा मिल्ने उहाँको भनाइ छ । ‘गाउँ, जिल्ला र केन्द्रीय तहमा रहेका नेताले पैसाका लागि लाचार बन्नु पर्ने दिन आउन दिनुहुँदैन’, उहाँ भन्नुहुन्छ ।

तल्लो तहमा होस् वा माथिल्लो अथवा निर्णायक तहमा, जसले राजनीतिलाई मर्यादित बनाउँछु भन्ने सोच्छ, उसले राजनीतिसँगै केही न केही व्यवसाय वा कुनै पेशा पनि गर्नु जरूरी रहेको भण्डारीको भनाइ छ । सबैभन्दा बढी आर्थिक मामिलामा कमजोर भइदिनाले राजनीति विकृत भइरहेको अवस्थामा राजनीतिज्ञले परिवार चलाउन र आफ्नै पनि दैनिक खर्च चलाउन कुनै छुट्टै पेशा अपनाउनु पर्ने विचार राख्नुहुन्छ । उहाँ भन्नुहुन्छ, ‘आमजनताले चाहेको समृद्ध तथा समुन्नत नेपाल पनि यहीँबाट निर्माण हुन्छ ।’ भण्डारीलाई व्यवसायमा श्रीमती युगमाया गुरागाई भण्डारीले सहयोग गर्दै आउनुभएको छ ।

उर्लाबारीमा पौडेल, भण्डारी र तामाङ प्रतिनिधिपात्र मात्र हुन् । उहाँहरू जस्तै उर्लाबारीका अन्य राजनीतिकर्मी राजनीतिसँगै व्यवसायलाई पनि एकसाथ अगाडि बढाउनुपर्छ भन्ने सन्देश दिइरहेका छन् ।
तस्वीर :  इश्वर

70 total views, 2 views today

तपाईको प्रतिक्रिया