Samyentra Dot Com

गृहपृष्ठ » आलेखकन्चनको अन्तरवार्ता र त्यसले उब्जाएका अनुत्तरित प्रश्न

कन्चनको अन्तरवार्ता र त्यसले उब्जाएका अनुत्तरित प्रश्न

December 2, 2016४१५ पटक

आफ्ना आमा, बुबा अनि सम्पूर्ण परिवार छाडेर कुनै एउटा केटोलाई श्रीमान् मानेर, अर्काको घरमा भित्रिएकी केटीलाई हेला गर्ने जो कोहीलाई कसैले राम्रो मान्न सक्दैन । त्यसमा पनि जसले श्रीमतीलाई हेला गर्छ, त्यो वास्तविक पति हुन सक्दैन  । तर चेतनशिल प्राणी भएर पनि मानिसले कहिले काहीं  चेत गुमाउँदा धेरै अप्रिय घटनाहरु हुने गरेको छ ।images
पछिल्लो समय समाजिक सञ्जालमा भइरल भएको कुरा हो इन्जिनियर मोहन रेग्मी र उनकी पूर्व श्रीमती कञ्चन शर्माबीचको । मंसिर २ गते विहिबार कान्तिपुर टेलिभिजनमा पत्रकार सुमन खरेलले  ‘सुमनसँग’ कार्यक्रममा कञ्चन शर्मा रेग्मीलाई अतिथि बनाइएको थियो । कञ्चनले सोही कार्यक्रम मार्फत आफू एउटा इन्जिनियरको श्रीमती र इन्जिनियरको आमा भएको बताएकी थिइन्  । बाबु छोरा नै इन्जिनियर भएको र कान्छो छोरो पनि ठूलो भइसकेको बताउँदै कञ्चनले कयौं पटक छोराहरुलाई टक्सन गाडिमा देखेको तर, उनीहरुले वास्ता नगरेको बताएकी थिइन्  ।
पक्का हो, नौ महिनासम्म कोखमा राखेर दश धारा दूध चुसाएकी एउटी आमालाई उनको सन्तानले वास्ता नगर्दाको पीडा कल्पना  गर्न र  त्यसलाई शब्दमा उतार्न सकिन्न । तर आमाले आफ्नो सन्तानलाई वास्ता नगरेको हो, वा छोराहरुले आमालाई ? यहाँ गंभिर प्रश्न खडा भएको छ ।
त्यसदिन कञ्चन शर्माले पतिको हेलाका कारण आफू घर छाड्न बाध्य भएको बताएकी थिइन् । तर, छोराहरुका बारेमा भने केही खुलाइनन् । जेठो छोरो कलेज र कान्छो छोरो स्कुल गएको बेलामा आफू घर छाडेर हिंडेको शर्माले बताएकी थिइन् ।

छोराहरुलाई नै नभनी उनीहरु नै नभएको बेलामा घर छाडेर हिंडेकी आमालाई उनीहरुले पनि त खोजे होलान ? खै उनीहरुको पिडा यहाँ ?
कार्यक्रम हेर्दा थाहा भयो कञ्चन शर्मा एउटा संस्थामा आश्रीत भएर बसेकी रहिछन् । कार्यक्रममा संस्थाको पनि धेरै प्रचार गरिएको छ। बेसहरा भएकाहरुलाई पालन पोषण गर्दै आएको संस्थालाइ आभार ब्यक्त गर्नुपर्छ  ।

तर यस अघि पनि एक प्रतिष्ठित सञ्चार माध्यममा कार्यरत पत्रकारलाई एकलौटी समाचार दिएर  संस्था विवादमा परेको थियो । संस्थाको आग्रहमा कञ्चनको यर्थार्थ बाहिर ल्याइएको हो भने सम्बन्धित सञ्चार माध्यमले संस्थाको बारेमा पनि केही बुझ्ने कोशिष गर्नु पथ्र्यो ।
लुकेर रहेका यथार्थ र यस्ता घटनाहरुलाई बाहिर ल्याउनु पत्रकारिताको धर्म नै हो । तर, उक्त कार्यक्रममा भने एकतर्फी आवाज मात्र गुन्जियो । सामाजिक सञ्जालहरुमा मोहन रेग्मी र उनका दुई छोराहरुलाई गाली गलौज गर्ने कति थिए कति ।  मोहन रेग्मी र उनका छोराहरु गलत थिए भने त त्यो  एकोहोरो भाषणको अर्थ हुन्थ्यो होला तर यथार्थ नै नबुझी एकपक्षीय कुरा सुनी गाली गर्नेहरुले सोच्नु पथ्र्यौ, त्यो गालीको मूल्य कसले चुकाउने भनेर ?
अन्तर्वार्तामा कञ्चनले आफ्नो माइती पक्षका नभएको दावी गरेकी छिन् । तर काठमाडौंको घट्टेकुलोमा कञ्चनको बहिनीको घर रहेछ  । उनकी दिदी मैतिदेवीको स्कूलमा हिस्ट्री पढाउँदी रहिछन् र  आमा विराटनगरमा बस्दिरहिछ्न । दाजु अमेरिकामा रहेछन्  भने भाई डोलिडारमा काम गर्दा रहेछन् । उनको मामाघर भने बानेश्वरमा रहेछ । तरपनि कञ्चनले यी कुरा  अन्तर्वार्तामा किन लुकाइन ? कतै उनले कसैको दबाबमा  वा चर्चामा आउन अन्तर्वार्ता दिएकी त होइनन् ? प्रश्न यता पनि ढल्किएको छ ।
कार्यक्रममार्फत कञ्चनले लोग्ने रुकुममा पोस्टिङ भएको बेला आफ्नै गहना बेचेर भए पनि उनको इच्छाविपरीत ५० हजारभन्दा बढी भर्ना खर्च तिरेर नर्सिङ पढेको भनेकी थिइन् । त्यतिमात्र होइन,  बागबजारको पिके कलेजबाट बीए पास गरेको पनि भनेकी छिन् । साढे चार वर्ष त उनले ओम नर्सिङ होममा वरिष्ठ डा. भोला रिजालसँगै काम गरेको बताएकी छन् । यति धेरै पढेको र बुझेको सक्षम महिला लोग्नेले घरबाट निस्कि भन्दैमा रोडमा गएर सुत्नु पथ्र्यो त ? किन उनी महिलावादी संस्था, प्रहरी र अदालतमा जान चाहिनन् ? र एउटी सक्षम महिला भएर पनि किन काम गरेर बस्न सकिनन् ? यो पनि त अन्तर्वार्तामा खोल्नु पथ्र्यो नि होइन?
कञ्चनले २०४७ साल असार ३ गते विवाह भएको बताएकी छिन् । तर, कञ्चन र उनका पति मोहन रेग्मीबीच २०६८ साल माघ ३ मा बाजुरा जिल्ला अदालतको फैसलाले सम्बन्ध विच्छेद भएको भन्ने  बुझिएको छ । यस विषयमा पनि कार्याक्रममा खुलाइएन ।

मोहनले सबै कुरा थाहा पाएपछि प्रतिक्रिया  दिदै आफ्ना छोराहरुको कुनै गल्ती नभएको बताएका छन् । तर, उनको प्रतिक्रिया कन्चनको जस्तो चर्चामा आएन । यस्तो गंभिर गाली गलौज र अपमान सहिरहेका छोराहरुका बारेका अब कसले सोच्ने त ? यसको उत्तर कसले दिने हो, कार्यक्रम प्रस्तोता, सम्बन्धित सञ्चार माध्यम कि ति गाली गर्नेहरुले ?  प्रस्तुती : गोविन्द सिंह ( eFact TV बाट )

प्रतिकृया दिनुहोस्

Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
Uncategorized
अर्थ/बाणिज्य
आलेख
कला/संगीत
कृषि/सहकारी
खाडी मुलुक
खेलकुद
प्रबिधि
प्रवास
फिचर स्टोरी
बिशेष
भिडियो
मनोरञ्जन
मुख्य खबर
मुलुक
मोडेल फेस
विदेश/रोचक
विविध
समाचार
समाज
सम्पादकीय
सम्बाद
साहित्य
स्वास्थ्य
हाइलाइट
Ad
Ad
Ad